Hz. Peygamber’in Etrafındaki Gençler

İslam Tarihi uzmanı Prof Dr. Mustafa Ağırman tarafından Hz. Peygamber’in Etrafındaki Gençler adlı konuşmada, genç sahabilerden olan Ebu Eyyûb el-Ensarî, Zeyd bin Sabit ve Cafer bin Ebu Talib’in -radıyallahu anhüm- örnek hayat ve şahsiyetleri merkeze alınmıştır. Ayrıca Hz. Peygamber dönemi Mekke ve Medine hakkında güzel bilgiler verilmektedir.

Prof. Dr. Mustafa Ağırman

1954 yılında Erzurum’un Oltu ilçesinde dünyaya geldi. 1966’da İstanbul Gaziosmanpaşa Küçükköy ilkokulunu bitirdi. 1969 yılında Sakarya İmam Hatip Okulunun orta kısmını, 1972 yılında aynı okulun lise kısmından mezun olduktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne girdi. 1976’daki mezuniyetinden sonra altı yıl Alaçam İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yaptı. 1982 yılında Atatürk Üniversitesi, İlahiyat Fakütesi’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1986’da “Hz. Muhammed Döneminde Mescid‘in Fonksiyonları” adlı teziyle yüksek lisansını, 1992’de  Hz. Muhammed‘in Savaş Stratejisi” isimli teziyle aynı üniversitede doktorasını tamamladı. Aynı sene yardımcı doçent, 2002 yılında da doçent oldu. 2008 yılındaysa profesör kadrosuna atandı.

Ekev Akademi Dergisi’nde çok sayıda makaleleri yayımlandı. Çeşitli kongre ve sempozyum bildirilerinde yayınları yer aldı. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi için makaleler kaleme aldı. İyi derecede Arapça ve Fransızca bilen Prof. Dr. Mustafa Ağırman, halen Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

 

Başlıca Eserleri

  • Peygamberler ve Gençler
  • Muhammed Devrinde Mescid ve Fonksiyonları
  • Gökteki Yıldızlar / 70 Öncü Sahabe

 

(Visited 96 times, 1 visits today)

İlginizi Çekebilir

YORUM BIRAK

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir